Počet výsledků: 19

Otevřít filtraci

Mechanické papily (lat. papillae mechanicae) jsou jedním ze dvou typů jazykových papil. Mechanické papily pomáhají jazyku ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti. Mezi mechanické papily se řadí nitkovité papily (lat. papillae filiformes). Viz také papila, chuťové papily, jazykové papily.

Mechanická ventilace je jiný název pro umělou plicní ventilaci.

Mechanická trombektomie je miniinvazivní zákrok, při kterém intervenční radiolog za pomoci speciálního vybavení odstraní trombus z pacientovy tepny.

Mechanická srdeční podpora neboli MCS (zkratka pochází z anglického názvu mechanical circulatory support) je zařízení, které může být implantováno do těla některých pacientů se srdečním selháním. U pacientů s pokročilým srdečním selhání může MCS částečně nebo úplně převzít úlohu srdce (tzn. stává se „čerpadlem krve“) v krevním oběhu. Existuje několik různých typů MCS: levostranná srdeční podpora, pravostranná srdeční podpora, oboustranná srdeční podpora, umělé srdce.

Mechanické poranění je poškození jakékoli části těla některým z „mechanických“ vlivů – např. úderem, prudkým nárazem, rozdrcením, pořezáním, probodnutím apod. Nejčastějšími komplikacemi mechanického poranění jsou obvykle zlomeniny, krvácení a infekce. Některé komplikace se však nemusí objevit bezprostředně po vzniku poranění: například vnitřní krvácení může zůstat nepovšimnuto i několik dní, ale pacienta pak ohrozí na životě. Podobně i infekce se může plně rozvinout teprve několik dní po vzniku poranění. Všechna mechanická poranění se proto doporučuje sledovat alespoň několik dní, někdy dokonce i týdnů.

Intraduktální papilom je nezhoubný nádor prsu. Jedná se o květákovitý výrůstek na vnitřním povrchu (epitelu) mlékovodu, který se vyskytuje převážně v období menopauzy. Obvykle se nachází ve velkých mlékovodech v blízkosti bradavky, vzácněji v menších mlékovodech. Intraduktální papilomy se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve větším počtu. Typickým znakem je výtok sekretu z bradavky postiženého prsu. Tento výtok může být i krvavý. Viz také intraduktální, papilom, nezhoubné nádory prsu.

Lidský papilomavirus je plný český název pro běžně používanou zkratku HPV. Viz také viry.

Jazykové papily neboli papily jazyka (lat. papillae linguales) jsou drobné bradavkovité výběžky na sliznici jazyka, které jazyku dodávají jeho charakteristickou drsnou strukturu. Na povrchu lidského jazyka se nacházejí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mechanické papily – jazyku pomáhají ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti: nitkovité papily, chuťové papily – obsahují chuťové pohárky: houbovité papily, listovité papily, hrazené papily. Obrázek: Jazyk je pokrytý jazykovými papilami, které obsahují chuťové pohárky citlivé na chemické látky obsažené v jídlech a nápojích. V různých oblastech jazyka se nacházejí různé typy papil. Chuťové pohárky obsahují specializované chuťové buňky, které reagují na chemické podněty rozpuštěné ve slinách. Tyto receptorové buňky aktivují senzorické neurony, které jsou součástí lícního nervu (VII. hlavového nervu) a jazykohltanového nervu (IX. hlavového nervu). Mikrofotografie: Regents of University of Michigan Medical School © 2012) (Zdroj: By OpenStax – https://cnx.org/contents/FPtK1zmh@8.25:fEI3C8Ot@10/Preface, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30147989) Viz také jazyk, papila.

Chuťové papily (lat. papillae gustatoriae) jsou jedním ze dvou typů jazykových papil. Chuťové papily obsahují chuťové pohárky. Mezi chuťové papily se řadí: houbovité papily (papillae fungiformes), listovité papily (papillae foliatae), hrazené papily (papillae vallatae). Viz také chuť, papila, mechanické papily, jazykové papily.

Listovité papily (lat. papillae foliatae) jsou jazykové papily, které se vyskytují v zadní části jazyka (zvláště po jeho stranách) a jsou zodpovědné za vnímání chuti, neboť se v nich nacházejí chuťové pohárky. Viz také papila, jazykové papily.

Zobrazeno 1 až 10 z 19

Počet výsledků